Zespół Chwila Nieuwagi od lat przyjaźni się z Yapą. Jednak jakiś czas nie mieliśmy okazji gościć go w Łodzi. W zeszłym roku plany koncertowe pokrzyżowała choroba. W tym roku trzeba to nadrobić! Tym bardziej, że śląscy przyjaciele Yapy, wraz z Kubą Blokeszem wydali niedawno fenomenalną płytę – „Morawska Brama”. Składa się na nią program wyjątkowych piosenek zza południowej granicy. To między innymi kompozycje Čechomora, czy Jaromíra Nohavicy, czyli piosenki bliskie sercu nie tylko Ślązakom. Yapowa publiczność miała z resztą okazję wysłuchać już choćby piosenki Proměny, podczas koncertu w 2016 roku. Tym razem na Yapie będzie można posłuchać znacznie więcej, a obok Chwili Nieuwagi pojawi się również Kuba Blokesz.

Chwila Nieuwagi to jeden z najbardziej interesujących polskich zespołów folkowo – poetyckich. Powstał 11 lat temu, a swoje pierwsze kroki, jeszcze jako duet, stawiał między innymi na łódzkiej Yapie, czy Bieszczadzkich Aniołach. W 2011 roku ukazała się ich pierwsza płyta, która otworzyła nowy rozdział w polskim folku – zespół w swoich piosenkach nawiązywał nie tylko do tradycyjnych dla poezji śpiewanej autorów, ale również zaprezentował własną twórczość, odnoszącą się do śląskich korzeni. W 2011 roku Chwila Nieuwagi trafiła również na składankę „Folk się gro” obok takich zespołów jak Żywiołak, Carrantuohill, czy Bubliczki. Rok 2013 to kolejna płyta, tym razem nagrana w towarzystwie takich muzyków jak Maciej Balcar z Dżemu, Jarosław Treliński i Dariusz Sojka. Ostatnie lata to 2 kolejne albumy: „Anieli Śpiewają” (2016) i w duecie z Kubą Blokeszem „Morawska Brama” (2018).

Kuba Blokesz pochodzi z Pszowa na Górnym Śląsku, ale mieszka w Krakowie. Sam o sobie mówi, że jest „kolekcjonerem piosenek”. Śpiewa, gra, komponuje i tłumaczy teksty. Jest laureatem między innymi Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W 2015 wydał swoją solową płytę „Lwów. Szkice Miejskie”, jednak współpracował przy wielu innych projektach – między innymi przy „Wywarze z przywar”, czyli zarejestrowanym koncercie piosenek Andrzeja Poniedzielskiego. Jego utwory pojawiły się również na kilku składankach, takich jak „Pamiętajmy o Osieckiej”, czy „Ballady i Niuanse 2”.

Skomentuj

Miłośnicy Lubelskiej Federacji Bardów z pewnością będą wyjątkowo zadowoleni z tegorocznego koncertu nocnego! Grupa, która jest absolutnym zjawiskiem na scenie piosenki poetyckiej, zagra właśnie na Yapie, prezentując swoje najbardziej znane utwory, a także repertuar z nowej płyty.

Lubelska Federacja Bardów to jedna z najważniejszych formacji piosenki poetyckiej w Polsce. Przypominają piwnicę artystyczną, w której jest wielu autorów, kompozytorów, jak i wykonawców.

Czerpią inspiracje z najróżniejszych źródeł, począwszy od muzyki klasycznej, poprzez współczesny rock i pop, aż po kulturę kresową i folklor. Ktoś kiedyś napisał o nich „Występy LFB wyglądają najczęściej tak jak spotkania w grupie przyjaciół, to znaczy, że nie ma ścisłego podziału na scenę i widownię. Mogą śpiewać wszyscy i najczęściej śpiewają”.

Na Yapie pojawiali się już kilkukrotnie, zarówno jako cała formacja, jak i poszczególni jej muzycy. W zeszłym roku wyjątkowy koncert dał bardzo lubiany przez łódzką publiczność Marek Andrzejewski, a dwa lata temu, w 2017 roku, Federacja uświetniła koncert poświęcony Bobowi Dylanowi, przedstawiając swoje interpretacje jego piosenek.

Podczas tegorocznego festiwalu, część koncertu nocnego, w sobotę, będzie całkowicie poświęcona Federacji.

Otagowano , , , , , , , , | Skomentuj

Można spokojnie zacząć już odliczanie! Yapa w tym roku odbędzie się tradycyjnie – w drugi, pełny weekend marca, czyli między 8 a 10 marca. Znów będziemy gościć w naszym domu, czyli w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej. I choć święta już minęły, to mamy dla Was jeszcze jeden prezent. To plakat 44. Yapy, który tym razem zaprojektowała Alicja „Aldrych” Sukiennik. Jak Wam się podoba? Dajcie znać na naszym profilu na Facebooku (facebook.com/ospptyapa), a także dołączcie do naszego wydarzenia.

Skomentuj

Jesteśmy pewni, że nikt, kto choć raz pojawi się na Śpiewankach nie ma problemu z planami na 2 weekend sierpnia! W tym roku również spotkamy się w bazie namiotowej SKPB Łódź w Muszynie – Złockie, na najbardziej wyjątkowym festiwalu w Polsce!

W tym roku TKM Śpiewanki w Muszynie odbędzie się między 10 a 12 sierpnia!

Cym jest TKM Śpiewanki w Muszynie?

Śpiewanki to zupełnie wyjątkowy festiwal. To tak naprawdę spotkanie publiczności i artystów w górach – wspólne śpiewanie, rozmowy do rana i wspólne ogniska. Brak tu sceny jaką znacie – jest scena turystyczna oddzielona od publiczności świecami. Nie ma widowni jaką pamiętacie z innych wydarzeń- do jej stworzenia wykorzystane jest łagodne zbocze górskiego stoku z prowizorycznym zadaszeniem. Wszystko dzieje się w bazie Łódzkiego SKPB w Muszynie – Złockie, gdzie nie ma ani prądu, ani światła. Warunki są prawdziwie górskie. Od ostatniego miejsca z cywilizacją dzieli wszystkich 20 minut drogi górskim szlakiem. Warto jednak przejść tę drogę!

Kto występuję na Śpiewankach?

Na Śpiewankach może wystąpić każdy! To, że każdy koncert ma swoich głównych i zaproszonych muzyków, nie oznacza, że rezygnujemy z formy śpiewanek. Każdy przecież może usiąść z gitarą i zaśpiewać swoje, lub pożyczone utwory – dokładnie tak jak dzieje się to na zwykłych śpiewankach.

Transmisja live!

Mimo braku prądu i problemów z internetem co roku udaje się prowadzić transmisję audio do internetu z tego, co na śpiewankowej scenie się dzieje. Link do niej będzie udostępniony na stronie Yapy i na profilu Śpiewanek na FB.

Program 18. Śpiewanek

Na tegorocznych Śpiewankach wystąpią między innymi:
 ADSU
 Rado Barłowski art
 Bractwo Wiecznego Natchnienia
 Celtic Tree
 Grupa Na Swoim
 Tomek Jarmużewski
 Krzysztof Jurkiewicz (Słodki Całus od BubyFormacja)
 Małgorzata Lipińska z zespołem
 Nocny Lot
 Myszy i Ludzie (muzycy z zespołu Na Bani)
 Bartosz Pelton Zalewski
 Irena Salwowska
 Zbigniew Siudy (Siudma Góra)
 Krzysztof Słomczyński
 Z tylu chmur

Tym razem TEMAT to „Naturalnie!”

Więcej zdjęć na profilu Śpiewanek: fb.com//tkmMUSZYNAzlockie
Dajcie znać, że będziecie na naszym WYDARZENIU!

Udział w śpiewankach nic nie kosztuje. Trzeba zapłacić jedynie za nocleg na bazie SKPB Łódź (pamiętajcie o namiotach, karimatach i śpiworach).

DOJAZD NA MUSZYNĘ

Skomentuj