facebook
youtube
twitter
Znamy pierwszych wykonawców!

Na YAPĘ się zawsze wraca. Czy po roku przerwy, czy po dokładnie 10 latach. Dowodem są Ci, którzy będą z nami podczas 42. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu YAPA 2017. Czyli… przedstawiamy pierwszych występujących! Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jaki jest plan gry – stopniowo przedstawiamy kolejne gwiazdy przeglądu. Chcecie wiedzieć pierwsi? Słuchajcie audycji Za szybą w Studenckim Radiu Żak Politechniki Łódzkiej.

słoooooodkiiiiiNa jednym z koncertów powiedzieli, że nie są w stanie zapamiętać tytułu swojej piosenki dłuższego niż jeden wyraz – dlatego pewnie zaśpiewają chociażby Smutek czy Równoległe. Postulują też, żeby zakochać się w sobie raz do roku, co zdecydowanie jest do zrobienia na YAPIE! Słodki Całus od Buby to grupa, której początki sięgają lat osiemdziesiątych, „kiedy to trzech wyznawców rock and rolla, Bellona i Kaczmarskiego postanowiło założyć zespół muzyczny celem występowania na scenach popularnych wówczas festiwali piosenki studenckiej”. Cel został zrealizowany a właściwie nadal jest realizowany stąd po rocznej przerwie SCOB znów pojawi się na YAPIE. No i panowie… Raz do roku – ZRÓB FIKOŁKA!

grzmiącaaaaaNa pewno do ogromnych zasług kolejnego zespołu należy uświadamianie coraz to nowych pokoleń studentów (uniwerku, polibudy – bez znaczenia), że studia to były złudzenia. Czasami, ktoś stwierdzi, że ma jeszcze dosyć wiary, ale zwykle pozostaje już tylko westchnąć: panie barman, jeszcze nalej! Znajome? Niestety w niektórych przypadkach nie tylko z YAPY, na której wystąpi również po roku przerwy Grzmiąca półlitrówa, ale też z autopsji. Grzmiąca tworzy i stale koncertuje od połowy lat osiemdziesiątych. Sami mówią o swoich piosenkach: „choć można też przy nich tańczyć – co też ludzie masowo czynią – piosenek Grzmiącej przede wszystkim się słucha”. To posłuchamy. A może i potańczymy.

W czasach, kiedy powstawały zespoły SCOB czy Grzmiąca Półlitrówa Paweł Oleszczuk, czyli Apolinary POlek chyba jeszcze nie wiedział, że wystąpi na YAPIE, bo był za mały (Albo już wiedział? Musimy go zapytać). Droga, przyroda i to, co najgłębsze w człowieku – mówi, że o tym są jego piosenki. Zdecydowana ich większość to twórczość autorska. Poza tym POlek tłumaczy pieśni między innymi Boba Dylana, czy Leonarda Cohena i pisze muzykę do słów polskich poetów takich jak Zbigniew Herbert, Jacek Kaczmarski, Jerzy Harasymowicz, Bolesław Leśmian, Edward Stachura. Ostatni raz na YAPIE wystąpił równo 10 lat temu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

MECENAT

Politechnika Łódzka

FACEBOOK / YOUTUBE

Copyright © by YAPA | BZONE.CO