Na YAPĘ się zawsze wraca. Czy po roku przerwy, czy po dokładnie 10 latach. Dowodem są Ci, którzy będą z nami podczas 42. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu YAPA 2017. Czyli… przedstawiamy pierwszych występujących! Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jaki jest plan gry – stopniowo przedstawiamy kolejne gwiazdy przeglądu. Chcecie wiedzieć pierwsi? Słuchajcie audycji Za szybą w Studenckim Radiu Żak Politechniki Łódzkiej.

słoooooodkiiiiiNa jednym z koncertów powiedzieli, że nie są w stanie zapamiętać tytułu swojej piosenki dłuższego niż jeden wyraz – dlatego pewnie zaśpiewają chociażby Smutek czy Równoległe. Postulują też, żeby zakochać się w sobie raz do roku, co zdecydowanie jest do zrobienia na YAPIE! Słodki Całus od Buby to grupa, której początki sięgają lat osiemdziesiątych, „kiedy to trzech wyznawców rock and rolla, Bellona i Kaczmarskiego postanowiło założyć zespół muzyczny celem występowania na scenach popularnych wówczas festiwali piosenki studenckiej”. Cel został zrealizowany a właściwie nadal jest realizowany stąd po rocznej przerwie SCOB znów pojawi się na YAPIE. No i panowie… Raz do roku – ZRÓB FIKOŁKA!

grzmiącaaaaaNa pewno do ogromnych zasług kolejnego zespołu należy uświadamianie coraz to nowych pokoleń studentów (uniwerku, polibudy – bez znaczenia), że studia to były złudzenia. Czasami, ktoś stwierdzi, że ma jeszcze dosyć wiary, ale zwykle pozostaje już tylko westchnąć: panie barman, jeszcze nalej! Znajome? Niestety w niektórych przypadkach nie tylko z YAPY, na której wystąpi również po roku przerwy Grzmiąca półlitrówa, ale też z autopsji. Grzmiąca tworzy i stale koncertuje od połowy lat osiemdziesiątych. Sami mówią o swoich piosenkach: „choć można też przy nich tańczyć – co też ludzie masowo czynią – piosenek Grzmiącej przede wszystkim się słucha”. To posłuchamy. A może i potańczymy.

W czasach, kiedy powstawały zespoły SCOB czy Grzmiąca Półlitrówa Paweł Oleszczuk, czyli Apolinary POlek chyba jeszcze nie wiedział, że wystąpi na YAPIE, bo był za mały (Albo już wiedział? Musimy go zapytać). Droga, przyroda i to, co najgłębsze w człowieku – mówi, że o tym są jego piosenki. Zdecydowana ich większość to twórczość autorska. Poza tym POlek tłumaczy pieśni między innymi Boba Dylana, czy Leonarda Cohena i pisze muzykę do słów polskich poetów takich jak Zbigniew Herbert, Jacek Kaczmarski, Jerzy Harasymowicz, Bolesław Leśmian, Edward Stachura. Ostatni raz na YAPIE wystąpił równo 10 lat temu.

 

Skomentuj

zdjęcieRok temu przed YAPĄ ogłosiliśmy konkurs na zdjęcie w koszulce naszego przeglądu z najodleglejszych zakątków świata. Potwierdziliście wtedy, że YAPA dociera naprawdę WSZĘDZIE, a my z kolei obiecaliśmy, że konkurs powtórzymy. Jesteśmy słowni zatem niniejszym ogłaszamy kolejną edycję konkursu „Z YAPĄ MI DO TWARZY”. Zasady są proste – wrzucacie zdjęcie, na którym widać Was w koszulce YAPY na stronie wydarzenia na facebooku albo przesyłacie je nam i zbieracie „lajki”. Nagradzamy zdjęcia z największą ilością „polubień” a dodatkowo wybieramy te, które potwierdzają, że nawet na końcu świata towarzyszyła Wam koszulka YAPY. Proste? Proste! Pytania? Proszę bardzo – publicznosc@yapa.art.pl. Na zdjęcia czekamy do końca lutego! Poniżej regulamin (nie ma zapisów drobnym druczkiem i z gwiazdkami).

KONKURS „Z YAPĄ MI DO TWARZY
1. Konkurs „Z YAPĄ MI DO TWARZY” organizowany jest w ramach 42. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA 2017.
2. W konkursie może wziąć udział każdy.
3. Celem konkursu jest pokazanie, w jak różne miejsca dociera YAPA.
4. Konkurs trwa od 26.01.2017 do 28.02.2017. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi na stronie organizatora do 05.03.2017 (www.yapa.org.pl oraz https://www.facebook.com/ospptyapa)
5. Aby wziąć udział w konkursie należy opublikować zdjęcie w koszulce YAPY bądź link do niego na stronie wydarzenia na portalu społecznościowym facebook lub wysłać je pod adres publicznosc@yapa.art.pl (wtedy w imieniu osoby biorącej w konkursie organizatorzy opublikują na stronie wydarzenia zdjęcie).
6. Wygraną w konkursie są karnety na 42. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2017. Jedno zdjęcie może w ramach wygranej otrzymać maksymalnie 3 karnety (w zależności od liczby osób biorących udział w konkursie).
7. O wygranej decyduje liczba „polubień” pod zdjęciem na stronie wydarzenia.
8. Organizator może przyznać dodatkowe nagrody w przypadku zaprezentowania na zdjęciu miejsca wyjątkowo odległego od miejsca organizacji YAPY.
9. Organizator będzie się chwalił zdjęciami wszem i wobec i może publikować je na stronie www.yapa.art.pl, na swoim profilu na facebooku bądź pokazać na telebimie w trakcie przeglądu.

Skomentuj

Już po raz piąty autorem plakatu YAPY jest Krzysztof Iwański! Jak się podoba?

Jaka impreza, taki plakat! Wspaniały!
The New York Times

Znakomity zgryz!
Stowarzyszenie Stomatologów i Ortodontów Polskich Czytaj dalej

Skomentuj

Krótka ściąga dla tych, którzy pierwszy raz wybierają się na YAPĘ i dla naszych stałych bywalców. No to jedziemy!

1557485_1000681336635896_6129156096300294168_nAUDYCJA – chcesz poczuć atmosferę (też na A) YAPY? W każdy poniedziałek po 22:00 włącz audycję Za szybą w Studenckim Radiu Żak PŁ (88 MHz lub www.zak.lodz.pl).

BILETY – karnety na YAPĘ będą do kupienia na początku marca. Wcześniej tradycyjnie uruchomimy system rezerwacji internetowych. Każdy karnet składa się z 4 części – kupując go masz wstęp na wszystkie koncerty. Nie ma możliwości kupienia osobno wejściówki na pojedyncze występy.

COTTON – oficjalny klub festiwalowy YAPY. Niejeden przesiedział tam cały przegląd – dobrze, że transmitują koncerty online. Uprzedzamy – niektórych rzeczy możecie nie pamiętać, ale zabawa będzie wyborna.

DOBRA MUZYKA – kilkadziesiąt godzin piosenki turystycznej i poetyckiej na wysokim poziomie. No chyba, że ktoś nie lubi… to wtedy wróć do litery C – łatwiej będzie znieść.

EXPO – podczas poprzedniej YAPY zmieniliśmy miejsce przeglądu. W tym roku również zapraszamy Was do Hali Expo przy ul. Stefanowskiego. Tam jest tak jakby luksusowo…

FACEBOOK – dołącz do wydarzenia na facebooku. Lubimy lajki!

GWIZDEK i syreny– to tylko niektóre elementy ekwipunku prawdziwej yapowej publiczności, która na dodatek świetnie opanowała tańczenie kankana. Jedziesz na YAPĘ pierwszy raz? Zanim się obejrzysz będziesz razem z innymi krzyczał „zrób fikołka!”

HISTORIA – YAPA to kawał historii. 2 lata temu świętowaliśmy jubileusz czterdziestolecia… Jak ten czas szybko mija. Całe szczęście, że YAPA się nie starzeje, a z nami to różnie bywa…

INSTAGRAM –mnóstwo zdjęć i filmików znajdziesz na naszym profilu na instagramie. Przyglądaj się uważnie, bo może znajdziesz tam swoją facjatę.

JEDZENIE – na osiedlu akademickim jest mnóstwo miejsc, gdzie zjecie smacznie i tanio (to drugie ważne przy studenckim budżecie).10348295_1003528293017867_8488541882996574241_n

KONKURS – od 1 lutego do 2 marca możecie wysyłać swoje zgłoszenia do przeglądu konkursowego. W końcu jeśli chcesz być jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia to jakoś trzeba zacząć.

ŁAWECZKI – nie ma co owijać w bawełnę. Twarde są. Bardzo. I tyle.

MIEJSCE – YAPA od początku odbywa się w Łodzi – mimo wielu stereotypów związanych z naszym miastem to trudno go nie kochać!

NOCLEGI – jak co roku oferujemy Wam bezpłatne noclegi w warunkach turystycznych. Kto pierwszy ten lepszy! Podłoga, na której się śpi jest twarda jak… wróć do Ł. Wkrótce więcej informacji.

ORGANIZATORZY – Studencki Klub Turystyczny Płazik, Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich, Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej – SRU!

PROGRAM – wspominaliśmy już, że YAPA to najfajniejszy przegląd piosenki turystycznej na świecie? Lubimy jednak tajemnice – powoli będziemy odsłaniać kolejnych wykonawców tegorocznej edycji. Kogo obstawiacie?

RAJD – rajd rajd… czy to słońce czy to w deszcz… Tradycyjnie po YAPIE można spotkać tych samych ludzi na górskich szlakach w trakcie Rajdu Poyapowego.

SEKS – nic nam o tym nie wiadomo.

10355858_838756672828364_7083234429392869224_nTRANSMISJA – jeśli macie naprawdę dobrą wymówkę (NAPRAWDĘ) i nie możecie przyjechać na YAPĘ to nic straconego – TV Lodman i Studenckie Radio Żak PŁ dbają o to, żebyście mogli poczuć się jakbyście siedzieli przed sceną na… wróć do litery Ł.

UBRANIE – garnitury, sukienki, buty na obcasach, swetry obcisłe i swetry wyciągnięte, buty trekingowe, glany, polary – ubierz się jak chcesz.

WWW – śledź na bieżąco stronę www.yapa.art.pl – żeby nie było, że o czymś nie mówiliśmy :)

YAPA – skąd ta nazwa? Wymyślił ją pierwszy konferansjer Janusz „Mayta” Majewski, którego zainspirowała rycina medyczna będąca na plakacie przeglądu. Publiczność przyjęła nazwę z entuzjazmem.

ZZZZZZ – to dźwięk, który rzadko słychać na YAPIE. Nie dlatego, że nikt nie chrapie, ale zwyczajnie dlatego, że w trakcie tego weekendu nie ma kiedyś iść spać. Sprawdzone, potwierdzone!

Skomentuj